זומנת לחקירה ברשות המסים (מע"מ/מס הכנסה)? זה המידע שאתה חייב לדעת:

כאשר מתעורר חשד לביצוע עבירות מס, רשות המיסים פותחת תחילה בחקירה סמויה,  וככל שגובר החשד, ונאסף חומר ראיות, הופכת החקירה לגלויה, ומכאן יתרונם העצום של חוקרי רשות המיסים אל מול החשוד שאינו יודע דבר החשדות כנגדו, אשר כרעם ביום בהיר , מתדפקים על דלת ביתו לביצוע חיפוש ובסיומו מובל החשוד לחקירות ומכאן מחילת מסכת של הליך פלילי מתיש ומייגע,   אשר יש ביכולתו של החשוד להקל ואף למנוע ע"י היוועצות עם עו"ד.

חיפוש:

חוקרי רשות המיסים, יגיעו לבית החשוד ולמקום עסקו של החשוד, מצוידים בצו חיפוש,  התקף   ל – 30 ימים בלבד מיום הוצאתו.

על החשוד לקרוא היטב את צו החיפוש אשר יוצג בפניו ולוודא:

 1. תאריך הוצאת צו החיפוש, שכאמור תקף ל – 30 ימים בלבד, צו ללא תוקף משמעו חיפוש לא חוקי.
 2. כתובות לביצוע החיפוש המופיעות על גבי הצו תואמות לכתובת בה מבוצע החיפוש.
 3. סמכות לביצוע החיפוש – היכן מותר לבצע החיפוש.
 4. מגבלות, אם קיימות, לביצוע החיפוש, לדוגמא – האם הצו מתיר תפיסת מחשבים, חדירה למחשב.

עם סיום החיפוש, יתבקש החשוד להתלוות לחוקרי רשות המיסים למשרדיהם לצורך חקירה. שלב זה הינו קריטי, ועל החשוד להימנע מלבצע מעשים או לומר דברים העלולים לפגוע בו.

אמירות / מעשים אלה עלולים לשמש כראיות בעלות משקל רב, עד כדי הודיה. על כן ישנה חשיבות עליונה, להימנע מכך, ועליך לדעת כי כל שנאמר מתועד ואף עלול לשמש כנגד החשוד.

הליך החקירה ברשות המסים:

החקירה תבוצע בד"כ ע"י שני חוקרים או יותר ועלולה להמשך שעות רבות, כאשר בחדר החקירות מותקנים מצלמות ומכשירי הקלטה ולכן עליך להימנע ככל שניתן משיחות חולין במסדרונות, שלא במסגרת החקירה, משום שהן מתועדות ועלולות לשמש כנגדך.

מיד עם תחילת החקירה, על החוקרים ליידע הנחקר על  זכויותיו: זכות היוועצות עם עו"ד וזכות השתיקה. על הנחקר לעמוד על זכותו להיוועץ עם עו"ד טרם החלה החקירה. להיוועצות זו השפעה מכרעת בהמשך על ההליך המשפטי. באם הנך נחקר כחשוד, בנוסף לזכויות אלה על החוקרים להטיח בפניך במה אתה נחשד.

בד"כ, בשלב הראשון – יישאלו שאלות כלליות הנוגעות לעסקו של הנחקר (התנהלות, צורות רישום וכו'), בהמשך יישאל הנחקר אודות החשדות המצויות בידי החוקרים ובשלב הסופי – יוצגו בפניו של הנחקר מסמכים וראיות שיש בידי החוקרים.

שיטות חקירה  מותרות:

 • צירופם של גורמים בכירים לחקירה לצורך העצמת חרדת הנחקר.
 • שימוש במידע על כמות הראיות שיש ברשות החוקרים, מידע שאינו ח מצוי בידי הנחקר.
 • חקירה אשר תימשך שעות רבות ללא הפסקה או חקירה בשעות לילה מאוחרות.
 • מניעת תרופות / מזון / שתיה מנחקר.
 • העצמת חומרת העבירות והענישה בצידן.
 • איום בפגיעה בקרוביו של הנחקר, ובנחקר עצמו.
 • איום מוסווה במעצר.
 • חוסר שיתוף פעולה עם החוקרים עשוי להוביל למניעת הסדר כופר ולהחמרה בענישת ביהמ"ש.

תחבולות אסורות:

בתי המשפט במשך השנים קבעו אלו פעולות חקירה ותחבולות חקירה אסורות. באופן עקרוני כל תחבולה ופעולת חקירה השוללת את הרצון החופשי של הנחקר הינה תחבולה אסורה. הודאה שנמסרה ע"י חשוד בעקבות תחבולה אסורה עלולה להוביל לפסילת ההודאה.

להלן דוגמאות לשיטות חקירה אסורות:

 • שימוש באלימות או איום באלימות
 • לחץ נפשי שיכול להתבטא בין היתר בשעות חקירה ארוכות ללא מזון, שתיה, שינה וכו'
 • חקירת שתי וערב ללא מתן שהות לחשוב ולהשיב לשאלות
 • שימוש בקללות, נאצות וגידופים
 • השפלה והתעללות
 • כליאה בתנאים קשים
 • איום במעצר
 • כפיית הודאה
 • חיוב להשיב לשאלות החוקר
 • חקירה במשך שעות ארוכות

מעצרים

בפני רשות המיסים האפשרות לבקש מבית המשפט לעצור חשוד או שחרורו בערובה לחלופין ניתן לשחררו בערובה במשרדי היחידה החוקרת. ברשות המיסים מעדיפים שחרור בבתי המשפט שכן הדיון הינו פומבי וקיים סיכוי מבחינתם כי יהיה לכך סיקור תקשורתי. לנחקר, עדיף שהשחרור יהיה במשרדי פקיד השומה, ממספר סיבות, הדיון אינו פומבי ולכן קיים סיכוי כי לא יהיה סיקור תקשורתי (למרות שדוברות רשות המיסים מוציאה הודעה), תנאי השחרור במשרדי היחידה החוקרת יהיו גם נוחים יותר (ערבויות נמוכות יותר, תקופת איסור יציאה לחו"ל קצרה יותר וכו').

כופר

כופר, הינו הליך בו רשות המיסים מסכימה לבקשתו של נישום להמיר את ההליכים הפליליים בכופר כסף. נישומים רבים ואף עו"ד רבים, מוצאים בהסכמת רשות המיסים להמרת ההליכים בכופר, קרש הצלה. לא אחת ממהרים נחקרים להגיש בקשת כופר אף מיד בסיום חקירתם. אכן, הסכמה כאמור של רשות המיסים מהווה במקרים מסוימים קרש הצלה לנחקר אך בלא מעט מקרים היא מהווה קרש הצלה לרשות המיסים. לא כל חקירה תסתיים בהעמדה לדין. במקרים לא מעטים בהם סכומי העלמת ההכנסות אינם גבוהים ו/או במקרים שלרשות המיסים אין די ראיות להעמדה לדין ו/או רשות המיסים טועה לחשוב שהראיות מצביעות על עבירה, בקשה להמרת ההליכים בכופר הינה התפרצות לדלת פתוחה, אחרת התיק הפלילי ייסגר ללא סנקציות וללא העמדה לדין. לפני כל הגשת בקשה להמרת ההליכים בכופר רצוי להתייעץ עם עו"ד שמתמחה בתחום, ייעוץ כזה עשוי לחסוך לכל הפחות את כספי הכופר ואולי אף לחסוך עוגמת נפש ותשלום מיסים מיותרים.

אודות

מיכל סגל-משרד עורכי דין, הנו משרד בוטיק המתמחה בתחום הפלילי, בגישור ובליווי נפגעות עבירה. המשרד מנוהל על ידי עורכת הדין –מיכל סגל, בעלת תואר שני במשפטים LLM ובעלת ניסיון מעשי מוכח בניהול תיקים וערכאות הן בתחום הדין הפלילי והן בתחום עבירות המס על כל היבטיהם.