כיצד לפעול במהלך חקירה פלילית?

זומנתם ו/או נעצרתם לצרכי קיומה של חקירה פלילית? במאמר שלפניכם תוכלו למצוא מידע מקצועי מורחב אודות חוק סדר הדין הפלילי-חקירת חשודים ואודות האופן בו מומלץ לפעול לקראת ו/או במהלך החקירה.

 

זימון לחקירה פלילית

כל אחד מאתנו עלול להיקלע למצב בו הוא יזומן ו/או ייעצר למטרות קיומה של חקירה פלילית בגין חשדות המופנים כנגדו בביצוע ו/או מעורבות בדבר עבירה פלילית. הזימון ו/או המעצר למטרות חקירה יכול להיעשות באמצעות משטרת ישראל ובין אם באמצעות רשות חוקרת אחרת כגון: רשות המיסים, הרשות לניירות ערך, הרשות להגבלים עסקיים וכדומה.

הזימון לחקירה יכול שייעשה בעל פה באמצעות שיחת טלפון,  בכתב באמצעות הדואר, ובמקרה הפחות נעים, באמצעות חוקרים אשר יידפקו על דלת ביתכם בשעות לא שגרתיות, ויידרשו מכם להתלוות אליהם לצורך חקירה.

לקטינים / נוער (בגילאי 12-18), זכויות נוספות בהליכי החקירה ועל כן, ועל מנת לממש מלוא הזכויות, היוועצות עם עו"ד בנסיבות הללו הינה הכרחית.

חוק סדר הדין הפלילי, התשס"ב – 2002, חקירת חשודים

אופן ניהולה של החקירה הפלילית במדינת ישראל מעוגן באמצעות חוק סדר הדין הפלילי –חקירת חשודים. חוק זה נכנס לתוקפו בשנת 2002 והוא מיועד בין היתר למטרות הסדרת כללי ניהול החקירה והגדרת זכויות הנחקר לאורך כל שלביה. סעיפיו השונים של החוק קובעים בין היתר כי:

  • כל שלבי החקירה יתקיימו וינוהלו בשפת האם של הנחקר/חשוד
  • החקירה תתקיים במלואה אך ורק בחדרי חקירה המיועדים לכך בתחנת המשטרה הקרובה לאזור מגוריו של הנחקר ו/או האזור בו החשוד נעצר לצרכי חקירה.
  • צוות החקירה מחויב למסור לנחקר מידע אודות סוג ואופי העבירה בגינה הוא זומן/נעצר לחקירה
  • צוות החקירה מחויב לציין בפני הנחקר את הזכויות העומדות לרשותו לאורך שלבי החקירה
  • הליכי החקירה חייבים להיות מתועדים באמצעים שונים כגון: תיעוד קולי, תיעוד חזותי המלווה בקול ותיעוד בכתב, וזאת בהתאם לסוג, אופי וחומרת העבירה בגינה מתקיימת החקירה.

5 עצות שימושיות כיצד לפעול במהלך חקירה פלילית

  1. ראשית ובטרם החלה החקירה, חובה עליך להיוועץ עם עו"ד פלילי, שכן לגרסה הראשונה אותה תמסור בחקירה תהא השפעה מכרעת על ההחלטה באם להגיש נגדך כתב אישום או לאו, ובמידה ויוחלט על הגשת כתב אישום – תוצאות המשפט תלויות בין היתר בגרסה שמסרת במהלך החקירה.
  1. שאל את החוקר האם הנך נחקר בסטטוס של עד או של חשוד, לאור העובדה כי לחשוד זכויות מוקנות בחוק כגון הזכות להיוועץ עם עו"ד, הזכות לשמור על שתיקה מוחלטת במהלך החקירה, ולעומת זאת נחקר שהינו עד מחויב להשיב לשאלות החוקר, למעט על שאלות אשר תשובתן עלולה להפלילו.
  1. דע כי החקירה מתועדת ומוקלטת, וכל אמירה שלך בין אם בדרך לחקירה, בהפסקה או מחוץ לחדר החקירות מתועד ע"י החוקר, ועל כן חשוב פעמיים בטרם תאמר דבר כלשהוא. במהלך החקירה עשוי החוקר להציג בפניך מסמכים שונים בהם עליך לעיין באופן מעמיק, שכן לעיתים תשאל על שורה אחת מתוך המסמך אשר הוצאה מהקשר המסמך כולו.
  1. אירועים יוצאי דופן כגון: תרגילי חקירה אותם נוהגים החוקרים לבצע במסגרתם מוסרים לנחקר מידע שאינו מצוי בידם כגון: יש בידם סרטון המתעד את הנחקר, נמצאו טביעות אצבע של הנחקר בזירה וכדומה, לעיתים מתבקש הנחקר להתעמת עם אחר, לבצע בדיקת פוליגרף, באירועים אלו בקש להיוועץ עם עו"ד אשר ינחה אותך כיצד עליך לפעול.
  1. בסיום החקירה יימסר לך פרוטוקול ההודעה שזה עתה גבו ממך לחתימתך. בטרם תחתום על הפרוטוקול, עליך לקרא היטב את הפרוטוקול ולוודא כי כל האמור בו תואם את דברייך, במידה וישנה אי התאמה, עליך לבקש מהחוקר לתקן הפרוטוקול.
זומנתם או נעצרתם לצרכי חקירה פלילית?

אנחנו כאן בשבילכם. חייגו עכשיו: 052-263-5488

לייעוץ משפטי צור קשר היום

מענה משפטי מסביב לעשון

כאן בשבילך

360 מעלות בהגנה משפטית

מיכל סגל- משרד עורכי דין פלילי: הכנה לקראת הליכי חקירה
כמשרד בוטיק המתמחה במתן שירותים משפטיים מורחבים לנחשדים בביצוע ו/או מעורבות בדבר עבירות פליליות, אנחנו ב-מיכל סגל, משרד עורכי דין, מספקים לכל אחד ואחת מלקוחותינו שירותי ייעוץ משפטי והכנה מקיפה לקראת הליכי החקירה הפלילית. במסגרת השירות, אנו מיידעים את לקוחותינו בדבר הזכויות העומדות לרשותם כנחקרים ובמידת הצורך מקיימים עימם סימולציות חקירה.
חקירה פלילית
מיכל סגל
עורכת-דין

חשוב לנו שגם אתם תדעו:  

קבלת ייעוץ משפטי לקראת הליכי חקירה ו/או במהלכה, מהווה זכות יסוד בסיסית המעוגנת בחוק סדר הדין הפלילי חקירת חשודים. בכל אותם מקרים בהם נעצרתם בטרם קבלת ייעוץ משפטי באמצעות עו"ד פלילי, עומדת לרשותכם הזכות לשמור על שתיקה לאורך כל שלבי החקירה עד להופעתו של עורך דינכם וההיוועצות עימו.

רוצים לדעת יותר על הזכויות העומדות לרשותכם כנחקרים?

אנחנו כאן בשבילכם. חייגו עכשיו: 052-263-5488

לייעוץ משפטי צור קשר היום

אודות

מיכל סגל-משרד עורכי דין, הנו משרד בוטיק המתמחה בתחום הפלילי, בגישור ובליווי נפגעות עבירה. המשרד מנוהל על ידי עורכת הדין –מיכל סגל, בעלת תואר שני במשפטים LLM ובעלת ניסיון מעשי מוכח בניהול תיקים וערכאות הן בתחום הדין הפלילי והן בתחום עבירות המס על כל היבטיהם.

השארת תגובה