כללי עשה ואל תעשה במהלך חקירה ברשות המיסים

רשמו לפניכם: כללי עשה ואל תעשה במהלך חקירה ברשות המסים (מע"מ/מס הכנסה):

 • הגיעו לחקירה במועד: שימו לב, זימון לחקירה אינו מעיד על היותכם חשודים בעבירות מס, ייתכן כי זומנתם למסור מידע אודות אחרים, עם זאת עליכם להתייחס לזימון בכובד ראש.
 • מענה לחוקר: טרם מתן תשובה לשאלת החוקר, חישבו היטב, אל תשלפו תשובה מהמותן ולעולם אל תסתמך על הזיכרון. הנכם רשאים לערוך ברור ולתת מענה לתשובה מאוחר יותר. תשובה שלופה מהמותן או מהזיכרון עלולה להפליל אתכם.
 • ספקו תשובות קצרות, ברורות, מבוססות וממוקדות. אם יש צורך להרחיב, בנוגע להנחיות שהונחו לעובדיכם לפעול בהתאם לחוק וכדומה.
 • אם אינכם מרגישים טוב, חשים עייפות או חולשה, בקשו מהחוקר לסיים החקירה, אם יסרב בקשו מהחוקר לציין זאת בהודעה.
 • עימות עם נחקר אחר: (חוקר עלול לנסות להסית אתכם כנגד נחקר אחר) ועל כן במידה שמעמתים אתכם עם דברי נחקר אחר, זכותכם לקבל את עדותו במלואה – בקשו אותה, שכן תמיד ייתכן שכמה שורות למטה באותה עדות נאמרו דברים משלימים.
 • הביאו מסמכים מסייעים: לעיתים תתבקשו להביא עמכם מסמכים, הקפידו להביא רק את המסמכים המבוקשים. בנוסף שמרו עותק מהמסמכים, וערכו רשימת מסמכים שמסרתם לחוקר והחתימו החוקר עליה. במידה שנושא החקירה ידוע לכם, ניתן להביא כל מסמך שיכול לתמוך בטענותיכם.
 • אל תשוחחו מחוץ לחקירה: הקפידו לא לשוחח עם החוקרים על נושא החקירה, בזמן הפסקה, או בכל הזדמנות אחרת בה אתם מצויים מחוץ לחדר החקירה. דעו כי הנכם מצולמים ומוקלטים וכל מה שתאמרו מתועד ועלול לשמש כנגדכם, גם אם החוקר אומר לכם אחרת.
 • זכות היוועצות – אם הנכם נחקרים באזהרה: אזי הנכם חשודים בביצוע עבירות מס, וזכותכם להיוועץ בעורך דין בטרם תשיבו לשאלת החוקר. מטרת החוקר היא לדחות ההיוועצות עם עו"ד עד לאחר שיקבלו מכם גרסה ראשונית, על כן התעקשו להיוועץ עם עורך-דין לפני החקירה.  דעו כי כל מה שנאמר במסגרת הייעוץ ביניכם לבין עורך הדין חסוי ואינכם חייבים להשיב על הנאמר בו.
 • זכות השתיקה – נצלו אותה באופן מושכל: זכותכם להימנע מלמסור לחוקרים ראיות שיובילו להפללתכם העצמית, אבל נצלו את "זכות השתיקה" באופן מושכל. ענו על שאלות כלליות, אחרת תיחשבו כמי שפוגעים בחקר האמת. אם תישאלו שאלות שאינכם בטוחים בתשובה להן, אמרו כי אתם מוכנים לשתף פעולה, אולם היות שמדובר בשאלות מקצועיות, הציעו שישאלו את רואה החשבון שלכם.
 • שיטות החקירה: לעיתים נוקטים החוקרים בשיטות חקירה פסולות כגון: אלימות, השפלת הנחקר, איום מוסווה במעצר, הבטחות להקלה בענישה, הבטחה לאי הגשת כתב אישום וכדומה, אם נתקלתם בחקירה מסוג זה, עליכם לציין זאת בפני החוקר, ובסיום החקירה פנו מיד להיוועץ עם עורך דין המתמחה בתחום.
 • זכרו כי הגעתם למטרת חקירה, אל תנסו להתחבב על החוקרים, בסופו של דבר אם אינם מגישים כתב אישום, ועל כן הקפידו על הנאמר מצדכם והתייחסו אליהם בחשדנות.
 • היזהרו מתרגילי חקירה: ביניהם החוקר יטען בפניכם כי שותפכם, רואה החשבון, או כל גורם אחר הודה בדבר ביצוע העבירה, ולכן רצוי שגם אתם תודו. תשובתה מומלצת לחוקר  – אינכם אחראים על דבריהם של אחרים, ולכן אינכם יכולים להתייחס לנאמר על ידם.
 • בסיום החקירה תתבקשו לחתום על הודעה (הנאמר במהלך החקירה), קראו היטב את ההודעה לפני שאתם חותמים עליה.  חשוב מאד: אם ההודעה אינה משקפת את דבריכם המדויקים, עליכם לבקש מהחוקר לתקן את ההודעה, וככל שהחוקר מסרב לתקנה, אל תאשרו אותה וודאו שהחוקר יכתוב בגוף ההודעה את הסיבה לכך.

אודות

מיכל סגל-משרד עורכי דין, הנו משרד בוטיק המתמחה בתחום הפלילי, בגישור ובליווי נפגעות עבירה. המשרד מנוהל על ידי עורכת הדין –מיכל סגל, בעלת תואר שני במשפטים LLM ובעלת ניסיון מעשי מוכח בניהול תיקים וערכאות הן בתחום הדין הפלילי והן בתחום עבירות המס על כל היבטיהם.